Blog

Anasayfa  /  SEO   /  Seo Çalışmasına Zarar Veren On Uygulama

Seo Çalışmasına Zarar Veren On Uygulama

seo çalışması 1 - Seo Çalışmasına Zarar Veren On Uygulama

Web sitenizin Google’da ilk sayfaya yükselebilmesi için birçok çalışma yaparsınız. Seo çalışmasında başarıyı yakalamanın anahtarı doğru çalışmayı doğru adımlarla doğru zamanlarda yapmaktır. Seo konusunda uzman olmayıp da Seo çalışması yapan arkadaşlar için oluşturduğumuz bu makale ile sitelere çalışma yaparken farkında olmadan verilen zararları anlatmaya çalışacağız.

 

Seo Çalışmasına Zarar Veren On Uygulama

 

Çok Fazla ve Alakasız Anahtar Kelime (Keyword)

Birçok çalışma yapan kişinin yaptığı hatalardan biridir. Web sitenin hem anasayfasında hem de alt sayfalarında çok fazla anahtar kelimele kullanılmaktadır. Bu çalışma son derece yanlış bir çalışmadır. Sitenizin sektörünüzdeki tüm anahtar kelimelerde çıkmasını istemek doğru değildir. Sitenizin tüm anahtar kelimelerde çıkması için sayfalarınızı bolca anahtar kelimeyle doldurmayınız. Anasayfanız için sizin için çok önemli birkaç kelime belirleyip o kelimeleri kullanmalısınız. Kelime kalıplarının çok dışına çıktığınızda ve anahtar kelime sayınızı çok arttırdığınızda siteniz bu durumdan zarar görecek eğer daha fazla arttırmaya gider, sayfa içlerinde etiketlerde de bu arttırımı yaparsanız büyük ihtimal ile spam cezası ile karşılaşacaksınız. Yapmanız gereken anahtar kelime bölümlerinde sadece o sayfa ile alakalı anahtar kelimeleri maksimum 15 adet olacak şekilde girmenizdir.

 

keywords

 

Sitenin Takibi

Birçok çalışma yapan firma ya da kişi web sitenin, rakiplerin ve sektörün takibini yapmamaktadır. Seo çalışması yapıyorsanız sitenizi her daim takip etmelisiniz. Sadece sitenizi değil sektörünüzü ve rakiplerinizi de takip etmelisiniz. Web sitenizin Google’da ki durumunu, aldığı hataları varsa eksik yönlerini Google Webmaster Araçlarından takip edebilirsiniz. Google’ın kalite yönergelerine uygun olarak sitenizi ayarlamanız için Webmaster Araçlarını kullanmalısınız. Sitenizi takip ederseniz Google verdiği herhangi bir hataya hemen müdahale edebilir, sitenize gelen saldırılara önlemler alabilir, sıralamada düşüş yaşıyorsanız gerekli çalışmaları başlatabilirsiniz. Sektör ve rakiplerinizi takip etmek size sürekli güncel kalma, sürekli siteyi geliştirme özelliği kazandıracaktır. Bu sayede henüz arama sonuçlarında çıkmıyorsanız yükselme yaşayacak eğer Google ilk sayfada bulunuyorsanız sıralamanız artacak eğer Google ilk sayfada bulunup sıranızda değişiklik olmuyorsa siteniz bulunduğu yerde daimliğini arttıracaktır.

 

Zengin İçeriğe Önem Verilmemesi

Biz Seo uzmanı olarak her zaman internette sitelere yapılan Seo çalışmalarını inceleriz. Ne yazık ki izlenimlerimiz sonucu olarak birçok firma ya da kişi çalışma yaparken içerik zenginliğine dikkat etmiyor. İçerik zenginliğine dikkat edilmediği için ya çalışmalarda başarıya ulaşamıyorlar ya da backlink’in gücüyle ilk sayfaya gelip kısa sürede ortadan kayboluyorlar. Oysaki Google son zamanlarda yaptığı güncellemeler ile içerik zenginliğinin önemini arttırdı. Sırf içeriği zengin olduğu için yıllanmış sitelerin önüne geçen birçok site bulunmaktadır. Zengin içerik yüksenilen noktada daimliğini sağlar. Zengin içerik sitenizin daha hızlı ve kolay yükselmesini sağlar. Peki zengin içerikten kasıt nedir ? Bir içeriğin zengin olabilmesi için detaylı anlatımlara, resimlere hatta videolara sahip olması gerekir. Tabiki her anlatımda video kullanamayabilirsiniz ama her anlatımınızda, her içeriğinizde muhakkak resimleri kullanmalısınız.

 

Özgün Olmayan İçerikler

Belki onlarca blogda, forumda onlarca kişi bu konu üzerine makale yazmıştır. Ne yazık ki hala görmekteyiz ki özgün içeriğe değer vermeyen birçok firma ve kişi bulunmaktadır. Açık ve net olarak söylüyoruz ki bir web sitenin Google’da yükselebilmesi ve yükseldiği yerde daimi olabilmesi için özgün içeriğe muhakkak sahip olması gerekir.  Kopyala yapıştır sistemiyle artık hiç bir başarıya ulaşamazsınız. Siz diğer sitelerden farklı bir şeyler Google’a sunmadığınız sürece Google’da sizi diğer sitelerin kopyası olarak görür ve arama sonuçlarında listelemez. Siz kısacası taklit olarak aslı yaşatıyorsunuz. Yapmanız gereken ise oldukça basittir. Siteniz hiç kimsede olmayan tamamen sizin sitenizde olacak özgün içerikleri girmelisiniz.

 

Anahtar Kelime Yoğunluğunu Ayarlayamama

Web sitenizde üzerine çalışma yaptığınız anahtar kelimelerin yoğunluğunu ayarlabilmek önemli bir konudur. Sitenizde eğer anahtar kelimeleriniz üzerine çok fazla yoğunluk varsa spam üzerine ceza alabilirsiniz. Yapmanız gereken çok fazla abartmadan anahtar kelimeniz üzerine çalışma yapmaktır. Örneğin, sitenizdeki bir içerikten bir anahtar kelimeye link vermelisiniz. Bir içerikten çok fazla link verdiğiniz zaman ve bu uygulamayı tüm içeriklere yansıttığınız zaman sitenizi cezaya sokabilir, ceza almasanız bile sitenizi arama sonuçlarında listeletemeyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin yoğunluğu içeriğinize oranla yüzde 2 ile 5 arasında olmalı, yüzde 5 sınırını geçmemelidir. Sitenizin anahtar kelime yoğunluğunu http://tools.seobook.com/general/keyword-density/ bu adresten ölçebilirsiniz.

 

Alakasız Sitelerden Link Alma

Link alırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Aldığınız link sizi Google’a güvenilir bir site olarak tanıtmaktadır. Güvenilir ve kaliteli olduğunuza Google’ı inandırabilmek için öncelikle kendi sektörünüzden sitelerden link alımı yapmalısınız. Eğer kendi sektörünüzden link elde edemiyorsanız yan sektörlerden ya da sizin sektörünüzde en yakın olan sektörlerden link alımı yapmalısınız. Alakasız sitelerden link alımı yapmanız size belki çok ufak bir yarar sağlayabilir. Alakasız on siteden link alacağınıza alakalı bir siteden link almanız daha iyidir.

 

Çok Fazla Link Alma

Seo çalışmasında kuşkusuz en çok yapılan hatalardan biridir. Şunu hiç bir zaman unutmayın ki link alırken bizim amacımız sitemizin güvenilir ve kaliteli olduğunu Google’a göstermektir. Mantık olarak bir siteyi bir an da çok fazla site öneriyorsa bu site güvenilmezdir. Gerçek hayatta düşündüğünüzde sizi bir an da onlarca kişi öneremez. Bu mantıktan yola çıkarak yapmanız gereken düzenli ve belirli aralıklarla anahtar kelimenizin aranma hacmine ve rekabetine göre link alımı yapmaktır. Bu arada hangi sitelerden link alacağınızı bilmiyorsanız Backlink Önerici aracımızı kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Çalışmasını Es Geçme

Sosyal medya öyle bir hale geldi ki artık insanların her an yanı başında hayatlarının tam ortasında bulunmaktadır. Bu hale gelen bir sistemden Google’ın geri durması tabiki de düşünülemez. Google’ın şu şekilde düşündüğü bir mantık vardır. Eğer bir site hakkında ya da bir içerik hakkında çok fazla kişi konuşuyorsa o zaman o site ya da içerik kalitelidir. Bu paradigmadan yola çıkarak da ilgili siteyle ya da içerikle yapılan aramalarda ilgili siteyi gösterir. Yapmanız gereken Seo çalışması yapılacak site için sosyal medya hesapları açmanızdır. Bu hesapları aktif bir şekilde kullanmalı ve insanları bu hesaplara çekmelisiniz. Ayrıca bu hesaplar üzerinde sitenizi de aktif olarak kullanmalısınız. Sosyal medya gibi büyük bir dinamizimi asla es geçmemenizi öneririz.

 

Plansız Çalışma Yapma

Seo çalışmasına başlamadan önce sitenize hangi kelimeler üzerine çalışma yapacağınıza, hangi çalışmaları hangi zamanlarda hangi aralıklar ile yapacağınızın planını çok iyi yapmalısınız. Plansız olarak çalışmaya başlamadan bilmediğiniz yerlerde pusulasız olarak evinizi aramaya benzer.

 

Güncellemeleri Takip Etmeme

Google bir yıl içerisinde birçok güncelleme yapabilmektedir. Siz de bu güncellemelere uygun olarak sitenizi güncellemelisiniz. Siteniz bu güncellemelerden sınıfta kalırsa gerileme yaşabilirsiniz. Eğer siteniz henüz ilk sayfaya yükselmemişse de bu güncellemelerden başarıyla geçmedikçe istediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız. Google’ın son yaptığı en etkin güncelleme mobil uyumluluk güncellemesidir. Bu güncelleme hakkında bilgi almak için dilerseniz Seo’da Mobil Uyumluluk konumuzu inceleyebilirsiniz. Daha fazla Seo üzerine bilginiz olsun isterseniz bir önceki yazımız olan Sosyal Medya Çalışması Nasıl Yapılır ? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1 Yorum
  • garipbirsiteadmini
    28 Ağustos 2016

    Hocam bahsettiğiniz olay çok sık başıma geliyor. İçeriği oldukça özgün tutmaya çalışıyorum. Kendim resimler ekliyorum kendi çektiğim videoları ekliyorum. Ancak bir iki hafta ilk sayfada hatta birinci sırada olan yazılarım bi ay sonra ilk 500 den düşüyor. Bunun nedeni nedir ?

    Reply
Yazıya Yorum Yap