Cezadan Kurtul

Google Plus'da Paylaş
Anasayfaadresyolu Cezadan Kurtul
Google her zaman arama sonuçlarında kullanıcıya en doğru bilgileri sunmaya çalışır. Google insanların sitelerine Seo yaparak arama sonuçlarında ilk sayfaya çıkmaya çalıştıklarının farkındadır. Bazı insanlar arama sonuçlarında emek harcamadan, kısa sürede yükselmek ister. Bu tarz siteler genellikle direkt arama sonuçlarında yükselmeye odaklı olduğu için kullanıcıya hiç bir faydası olmaz. Genellikle içlerinde kopya içerik, çok fazla etiket, alakasız içerik, tekrarlanan içerik bulunur. Aynı zamanda bu tarz siteler için çok fazla link alımı yapılmıştır. Google'da bu tarz sitelerin arama sonuçlarında çıkmasını istemediği ve kaliteli sonuçlar sunmak için ceza sistemini geliştirmiştir. Google'ın uyguladığı birçok farklı ceza vardır. Uyarı mahiyetinde olan ve tamamen arama sonuçlarından silen cezalar bulunmaktadır. Her zaman siteniz için legal olanı, etik olanı yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer doğal olursanız kesinlikle Google'da başarıya ulaşacaksınız.

Sandbox Cezası

Google'ın sitelere verdiği, adından çokça söz ettiren, genelde herkesin duyduğu bir cezadır. Sandbox cezası direkt arama sonuçları için yapılmış sayfalara verilir. Arama sonuçları için yapılmış sayfalar kavramı geniş bir kavramdır. Bu kavram içine kopya içerik, tekrarlanan içerik, çok fazla etiket, alakasız içerik ve etiket, çok fazla link alınması gibi işler girer. Bu tarz çalışmalar yapıp, kullanıcılara bilgi vermeyen ve faydası olmayan siteler yaparsanız çok büyük olasılıkla Sandbox cezası alacaksınız. Google'ın verdiği en ağır cezalardandır. Sandbox cezası alan site arama sonuçlarından tamamen silinir. Sandbox cezası alan siteyi cezadan kurtarmak çok zor, zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Eğer sitenizde yukarıda bahsettiğimiz çalışmalardan herhangi biri yapılmışsa hatalarınızı en kısa sürede düzeltmelisiniz. İçerikle alakalı sıkıntı varsa kopya ve kalitesiz olan içeriği her zamankinden daha fazla zenginleştirerek özgün biçimde değiştiriniz. Eğer linkle alakalı bir durum varsa alakasız ve kalitesiz linkleri Google Disawov aracı ile temizleyiniz.

-30, -60, -90 … Cezası

Web siteniz anahtar kelimelerinde Google ilk sayfadayken bir anda 30, 60 ya da 90 sıralarına gerilemesine -30, -60, -90 cezası denir. Siteniz -90'dan da aşağı sıralara gidebilir. Bunun sebebi sitenizi uzun süre güncel tutmamanız, son zamanlarda sitenize eklediğiniz içeriğin kopya ya da çok kalitesiz olması, yine son zamanda kalitesiz backlink alımlarınız ya da yeni gelen Google algoritmasına sitenizin uyum sağlamaması olabilir. Bu ceza geldiğinde yapmanız gereken öncelikle Google Webmaster Araçları'ndan gelen bağlantılar bölümünden sitenize gelen bağlantıları kontrol etmenizdir. Yakın zamanda link alımı yaptıysanız zaten hangi sitelerin linkini reddeceğinizi bilirsiniz. Onun dışında alakasız sitelerden bilginiz olmadan gelen linkleri Google Disawov aracından reddetmelisiniz. Eğer sitenizde kopya ya da kalitesiz içerik varsa ki zaten bilirsiniz en kısa sürede o içerikleri zengin ve özgün içerik haline getirmelisiniz. Sitenizi en azından ceza kalkana kadar, site eski haline dönene kadar düzenli aralıklarla güncel tutmalısınız. Bu ceza alındığında genelde birçok kişi ve acemi olarak Seo işi yapanlar telaşa kapılır ve daha fazla link alımı yaparak siteyi eski sıralamasına kavuşturmaya çalışır. Halbuki yapılan bu uygulama son derece yanlıştır. Öncelikle sitenizin içerisindeki eksikleri gidermelisiniz. Daha sonra sitenize gelen bağlantıları kontrol etmelisiniz. Siteniz zaten bağlantılar yüzünden gerilemiş olabilir. Siz bunun üzerine link alımı yaparsanız siteyi daha da içinden çıkılmaz bir duruma sokabilirsiniz. Bu yüzden bu ceza alındığında sakin olunmalı, işe öncelikle siteden başlanılmalı, eğer cezayı bağlantılar yüzünden almamışsanız içeriği düzelttikten sonra kaliteli sitelerden ufak ufak link alımları yapabilirsiniz.

-900+ Cezası

İstikrarsız, düzensiz ve abartılı Seo çalışmaları sonucu bu cezaya maruz kalabilirsiniz. Google bu cezayı genelde abartılı sayıda çok alınmış ve aynı zamanda kalitesiz olan linkler yüzünden vermektedir. Bu cezayı aldığınızda siteniz arama sonuçlarında çok fazla gerileme yaşayabilir. Yapmanız gereken link alımını hemen durdurmanız ve son zamanda aldığınız linkleri reddetmenizdir. Bunu yaptıktan sonra tekrar değerlendirme istediğinizde Google büyük olasılıkla cezayı kaldıracaktır. Cezanın kalkmasıyla siteniz eski sıralamasına kavuşamasa da ceza aldığı durumdaki sıralamasından daha ön sıralara yükselecektir.

Kalitesiz İçerik Cezası

Cezanın adı kendini zaten ele veriyor. Sitenizde kalitesiz, kullanıcıları bilgilendirmeyen, çokça spam kelime içeren, kopya içerikler bu cezayı almanıza sebep olur. Yapmanız gereken oldukça basittir. Sitenizdeki tüm kopya ve kalitesiz içerikleri kaldırıp yerine özgün ve zengin içerik eklemeniz gerekmektedir. Tüm içeriklerin eklendiğinden ve kaliteli olduğundan emin olduktan sonra tekrar değerlendirme istemeniz durumunda ceza kalkalacaktır. Bu cezayı aldığınızda sitenizin tam adresini dahi yazsanız kayıtlı sayfalarınız görünmeyecektir. Siteniz arama sonuçlarından da tamamen kaldırılacaktır. Cezanın kalkmasıyla siteniz büyük olasılıkla eski sıralamasına dönemeyecektir. Bir kere şunu hiç bir zaman unutmamak lazım. Böyle ağır cezalar alan bir site bir savaşçıya benzetilmelidir. Yaralanan ve bu yarasının iyileştiği ama derin iz bıraktığı bir savaşçı eskisi gibi savaşabilir mi ? Tabiki de savaşamaz. Bu nedenle siteniz ceza aldıktan sonra cezası kalksa da eski sıralamasına dönemez. Yapmanız gereken doğru Seo teknikleriyle sabredip çalışma uygulamanızdır. Sitenizden hemen performans beklememeniz gerekir.

Doğal Olmayan Bağlantılar Cezası

Doğal olmayan bağlantılar cezası Google'ın son zamanlarda ortaya çıkarttığı bir cezadır. Google sıralamalarında her zaman backlink çok önemlidir. Google için iyi ve güvenilir birileri tarafından önerilmek çok önemlidir. Mantık eğer güvenilir biri bir kişiyi öneriyorsa ozaman önerilen kişi güvenilirdir. Bu nedenle link sistemi tahminlerimize göre hiç bir zaman Google'ın algoritmasından kaldırılmayacaktır. Link böylesine önemli ama Google çok fazla link alarak arama sonuçlarında yükselmeye çalışan siteleri bir bir cezalandırmaktadır. Bu ceza çok fazla link alımı ve alakasız sitelerden alakasız zamanlarda (düzensiz olarak) link alımları sonucu verilir. Google her zaman içeriğiyle zengin olan kullanıcıları bilgilendiren siteleri ön plana sunmak ister. Bu nedenle her yerde belirttiğimiz gibi öncelik her zaman içerik daha sonra site dışı çalışmalar olmalıdır.Bu cezayı aldığınızda son zamanda aldığınız linkleri kaldırmak ne yazık ki Google'ı bir türlü tatmin etmiyor. Yapmanız gereken sitenize bu zamana kadar alınmış tüm linkleri kaldırmanızdır. Eğer tüm linkleri kaldırmazsanız değerlendirme isteğinizin olumlu sonuçlanma oranı çok düşüktür. Bu cezayı aldığınızda siteniz arama sonuçlarından tamamen silinmektedir.

Google Bomb Cezası

Anahtar kelime üzerine çok fazla çalışma yapma ve link alma sonucu verilen cezadır. Siteniz arama sonuçlarında anahtar kelimelerde gerileme yaşar. Yapmanız gereken anahtar kelimeniz üzerinden aldığınız linkleri azaltmanız bir süre (örneğin 1 ay) link alımı yapmayın, daha sonra belirli aralıklarla eski düzeninizde link alımı yapmalısınız. Bu arada sitenizi güncel ve özgün tutmayı unutmayın.

Cloaking Cezası

Ziyaretçilere hiç bir faydası olmayan sadece arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak için yapılan çalışmalar sonucu alınan cezadır. Bu tarz siteleri gördüğünde Google'ın şikayet sayfasından bildirimde bulunabilirsiniz. Bu ceza siteniz arama sonuçlarında kaybolabilir. Eğer siz Cloaking cezasına sebep olacak çalışmalar yaptıysanız sitenizi geri kazanmak bayağı zor ve zahmetli olacaktır. Öncelikle içerikleriniz özgün ve güncel olmalıdır. Son zamanda aldığınız linkleri kaldırmalı ve bir süre link alımı yapmamalısınız. Daha sonra Google'dan yeniden değerlendirme isteyebilirsiniz.